blog thumb

İMARSIZ ARSA NEDİR?

İmar planı, bir bölgenin hangi amaçlarla kullanılacağını belirleyen ve belediyeler tarafından hazırlanan bir planlama aracıdır. İmar planı yapılmadan önce, bir arsa tarım arazisi, çayır, ormanlık alan veya boş arsa gibi amaçlarla kullanılabilir.

İmar planı yapılmadan önce, arsaların kullanımına ilişkin herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu nedenle, arazi sahipleri arsalarını herhangi bir amaçla kullanabilirler. Ancak, bazı bölgesel ve ulusal kanunlar veya yönetmelikler arazi kullanımına kısıtlamalar getirebilir. Örneğin, korunan bir alan içinde bulunan bir arazinin tarımsal amaçla kullanılması kısıtlanabilir veya belirli bir su kaynağına yakın bir araziye inşaat yapmak izne bağlı olabilir.

İmarsız arsalar, imar planı yapılmadan önce bir kullanım amacına bağlı olarak satın alınabilir veya devredilebilir. Ancak, arazi sahipleri, arsalarını herhangi bir amaçla kullanmak istediklerinde, inşaat yapma veya diğer amaçlar için önceden belediyeden izin almaları gerekebilir. İmarsız arsaların değeri, imar planı yapılmadan önce daha düşük olabilir, ancak belediyelerin bir bölge için imar planı hazırlamasıyla arsaların değeri artabilir.

İmarsız arsaların değeri, bir bölgenin potansiyeli ve arazinin gelecekteki kullanım amacı ile yakından ilişkilidir. İmar planı yapılmadan önce bir arazi, genellikle daha az talep görür ve daha düşük bir değere sahip olabilir. Ancak, imar planı yapıldığında, arazi sahipleri için yeni yatırım fırsatları ve daha yüksek bir değer potansiyeli ortaya çıkabilir.

Sonuç olarak, imarsız arsalar, henüz imar planı yapılmamış arazilerdir ve herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemektedir.

Share

You may also be interested in

GAYRİMENKUL PAZARINDA PANDEMİ SONRASI DURUM

COVID-19 pandemisi, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'deki gayrimenkul pazarını da önemli ölçüde etkilemiştir. Bu etki hem pozitif hem de negatif yönler içermiştir ve pazarın çeşitli segmentlerinde farklı şekillerde kendini göstermiştir. İşte Türkiye'deki gayrimenkul pazarında pandemi sonrası durum hakkında bazı gözlemler:

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANLIĞI NEDİR?

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı, taşınmaz mülklerin finansal değerini belirleme sürecidir.

GAYRİMENKULDE DEKORASYON İPUÇLARI

Gayrimenkul satın almak, kiralamak veya satmak istiyorsanız, dekorasyon önemlidir. Doğru dekorasyon, evinizin veya dairenizin daha çekici ve davetkar görünmesini sağlayabilir. Bu da satış fiyatını artırabilir veya kiracıları çekmeye yardımcı olabilir.

Would you like to subscribe to our newsletter?